لوگوی خاوران صنعت

خاوران صنعت پاسارگاد

english-flagEN

نرخ baud و یا baud rate و کاربرد آن در دستگاه های cnc چیست ؟

نرخ baud و یا  baud rate چیست و کاربرد آن در دستگاه های cnc چیست ؟

 

 در سیستم های نرم افزاری برای انتقال داده از نرخی به نام baud استفاده مینمایند تا میزان و سرعت ارسال و دریافت اطلاعات مشخص گردد.

در یک درگاه متنی با baud 9600  بدان معناست که پورت ( درگاه ) قادر به انتقال  حداکثر 9600 بیت در ثانیه میباشد. واحد شمارش نرخ باد bps به معنی bite per second است.

در baud rate  های بالای 76.800 طول کابل باید کاهش یابد. هرچه سرعت انتقال بالاتر برود ، کابل قابل استفاده حساس تر خواهد بود و اینکه کابل چطور و در چه حالت نصب شده است.

در دستگاه های سی ان سی راه های مختلفی برای انتقال اطلاعات به ماشین از کامپیوتر وجود دارد که از آن جمله آنها :

R232, Ethernet, Wireless, PCMCIA, or ATA memory card, USB

 

 

برای استفاده از انتقال اطلاعات به وسیله درگاه RS232 می توان یک کابل مناسب برای کنترل خود ( MITSUBISHI , FANUC) خریداری کنید که رایج ترین راه برای انتقال دیتا میباشد.

بیشتر لپ تاپ ها پورت مناسب این کار را ندارند بنابراین شما باید تبدیل سریال PCMCIA را خریداری کنید.

پروتکل استاندارد کنترل های فانوک 4800 یا 9600 میباشد. این نرخ در بیشتر شرایط قابل اجرا میباشد اما به شرایط محیطی ، نوع کابل و فاصله اتصال DNC به کامپیوتر نیز مرتبط است. در کنترل های مدرن این نرخ 19200 ، 38400 ، 57600 و 76800 bps میباشد. با افزایش میزان این نرخ انتقال اطلاعات افزایش می یابد.

دیاگرام سیم کشی پورت RS232  :

 

 

فرمول محاسبه نرخ باد (baud rate ) :

 

 

به طور مثال انتقال یک بیت در 300 bps  زمانی در حدود  0.03333 ثانیه به طول می انجامد . اما انتقال یک بیت در 2400  bps تنها 0.00042 ثانیه طول میکشد.

 

 

 

 

مقاله فوق در واحد تحقیق و توسعه خاوران صنعت پاسارگاد تهیه و تنظیم گردیده است. 

استفاده از مقاله فوق با ذکر نام بلامانع میباشد.