لوگوی خاوران صنعت

خاوران صنعت پاسارگاد

english-flagEN

گذری کوتاه بر نحوه ی لود کردن و آنلود کردن ابزار ها به داخل اسپیندل

گذری کوتاه بر نحوه ی لود کردن و آنلود کردن ابزار ها به داخل اسپیندل :

ابزار های براده برداری بر روی ماشین های سنتر عمودی بر اساس نوع ماشینکاری در اکثر مواقع نیاز به تعویض های مکرر در جهت اجرای عملیات های مختلف دارند. از اینرو شناخت نحوه ی عملکرد ، اجرای صحیح آن و متعاقب اشراف کلی به تعمیرات آن ، بهره وری تولید را افزایش می دهد.

در این مقاله به مطالعه و بررسی کوتاهی در خصوص نوع عملکرد ابزار در اسپیندل می پردازیم و هدف آن شناخت کلیات این مورد میباشد .

عملیات تعویض ابزار دستی به دو صورت و با دو سوئیچ مجزا انجام میگردد، یکی بر روی اسپیندل و دیگری بر روی کنترل تعبیه شده است که هر دو با استفاده و پشتیبانی سیستم پنوماتیک اقدام به باز و بسته کردن کلمپ داخلی اسپیندل کرده و میتوان ابزار ها را لود و یا آنلود نمود.

 

 

به منظور اجرا ، ابتدا باید بر روی کلید HAND JOG سوئیچ کرد.

 

 

به طور معمول برای اجرای دستی بارگذاری و خارج کردن ابزار از کلید تعبیه شده بر روی کاور اسپیندل استفاده میشود . بدین ترتیب که با یک دست ابزار را گرفته تا پس از release کردن آن ، ابزار بر روی میز سقوط نکرده و با یک دست دیگر کلید را فشار داده . با فشار دادن کلید به صورت پنوماتیک پول استاد و یا  retention knob امکان قرار گیری و یا خارج شدن از گریپر (چنگکی) را دارد.  در شکل زیر گریپر به منظور قفل کردن Pull stud  مشخص شده است.

 

تصویر زیر نمونه ی یک گریپر (Gripper) میباشد . 

 

 

با فشار کلید پنوماتیک بر روی اسپیندل سیستم پنوماتیک بر روی فنر های draw bar فشار آورده و این بخش را به سمت پائین هدایت مینماید.

 

 

 

در مرحله بعدی که با رنگ قرمز نشان داده شده است همانند تصویر زیر مقطع ورودی Pull stud باز شده و آماده قرار گیری و یا رها کردن هلدر ابزار میباشد.

 

 

 

در مرحله ی بعدی ابزار گیر متناسب با استاندارد اسپیندل را میتوان در داخل آن قرار داد . در شکل زیر ابزار گیر از نوع CAT با زاویه ی تشریحی میباشد.  

 

 

 

 

 در این زمان باید دقت نمود زائده های فلنچ اسپیندل با ابزار گیر در هم قرار گیرد تا عملیات بارگذاری به صورت صحیح انجام پذیرد.

 

 

قبل از بارگذاری tool holder دقت شود تا سطوح مختلف از وجود تراشه و یا سفاله و هر نوع آلاینده دیگر تمیز و پاک گردد.

 

 

مطالب فوق تنها به منظور آشنایی کلی با بخش ابزار گیر و نحوه load و unload کردن ابزار به داخل اسپیندل بود.

 

مطالب فوق در بخش فنی شرکت خاوران صنعت پاسارگاد تهیه و تنظیم گردیده است.

استفاده از مطالب فوق با ذکر نام بلامانع میباشد.