لوگوی خاوران صنعت

خاوران صنعت پاسارگاد

english-flagEN

نکاتی در خصوص تعمیر و نگهداری ماشین ابزار Preventive maintenance

تعمیرات و نگه داری ماشین ابزار و نکاتی در خصوص آن :

 

تعمیر و نگه داری ماشین آلات سی ان سی ممکن است یک کار خسته کننده در مقایسه با سایر کارهای یک کارگاه ماشین ابزار به نظر برسد. هنگامی که یک دستگاه خراب می گردد صاحب کسب و کار را به مشکلات مالی روبرو مینماید نه تنها در خصوص تعمیر دستگاه بلکه در روند تولید نیز خدشه وارد مینماید. خرابی دستگاه حتی با وجود قطعات با کیفیت بالا و تکنولوژی روز ، اجتناب ناپذیر است.  با این حال یک چک لیست کوتاه و برنامه پیشگیرانه دراز مدت میتواند به کاهش خطر توقف دستگاه کمک نماید.

تعمیرات روزانه سی ان سی

انجام چند تست جزئی در پایان هر روز و یا اتمام کار میتواند کمک بزرگی در جهت جلوگیری از خرابی های اساسی باشند. خدمات فنی مهندسی خاوران صنعت پاسارگاد برخی از این موارد را به شرح ذیل اعلام میدارد :

  • مایعات خنک کننده و روغن هیدرولیک را چک کنید . استفاده مستمر و کار روزانه به شما ایده ای مناسب در این جهت می دهد که چه زمانی نیاز به تعویض و یا پر کردن مایعات دارید . وقتی دستگاه روغن بیشتری را مصرف میکند ، دستگاه خود را چک کنید. استفاده بیش از حد مایعاتی همچون روغن هیدرولیک میتواند نشانه مشکلاتی باشد.
  • استفاده از گیریس را فراموش نکنید. گیریس به سطوح و قطعات اجازه میدهد تا به نرمی حرکت کنند و بچرخند. بسیاری از کارگاه های ماشین ابزار روزانه به این مسئله توجه نمیکنند. بررسی و روان سازی سطوح  ، شما را از مواجه با خطرات خرابی ناخواسته ، مصون نگه می دارد.
  • تمیز کردن دستگاه و پاک کردن ، کاور ها و بستر ها را  از تراکم بیش از حد سفاله و تراشه ها و در نتیجه ورود گرد و غبار و آب صابون به سطوح آسیب پذیر جلوگیری می نماید.

مطمئن شوید که کابین ماشین تمیز است و تراشه ها به طور کامل از  زیر کاور ها و سطوح بال اسکرو ها برداشته شده است.

تنظیمات مناسب و چک های دوره ای را به عنوان مثال بر روی تعویض کننده ابزار (tool changer) انجام دهید تا تغییر ابزار بی وقفه بدون بروز مشکل کار کند. بازرسی کلی از اسپیندل و چرخش آن را انجام نمایید. مطمئن شوید هیچ آلاینده ای که می تواند عمر اسپیندل را کاهش نماید در سطح آن نیست. مراقبت های اسپیندل از مهم ترین عوامل در نگهداری یک دستگاه میباشد.

در خصوص مراقبت های دستگاه تراش cnc  موارد ذیل را ملاحظه فرمایید :

  • تارت ، مرغک و گیربکس را به منظور تست دقت چک نمایید. ملاحظه نمایید که آیا روان کننده ها در سطوح مناسب قرار دارند و به درستی عمل مینماید؟
  • تنظیمات لازم به منظور جلوگیری از خرابی های احتمالی را انجام نمایید. ( در هر مرحله میتوانید از بخش خدمات فنی خاوران صنعت پاسارگاد ) کمک بگیرید.
  • سیستم هیدرولیک را برای وجود خاک و آلودگی چک کنید.
  • تسمه نقاله را چک کنید.
  • تسمه اسپیندل را برای انتقال نیرو از موتور و وجود هر نوع آلایندگی و تراشه بررسی کنید تا از خرابی های غیر ضرروری یا غیر قابل پیش بینی در زمان ماشینکاری و آسیب به آن مصون بمانید.
  • به صورت دوره ای از تست بال بار برای تست دقت ماشین استفاده نمایید.

 

 

طرح نگهداری پیشگیرانه (PMP(preventive maintenance plan  برای  کارگاه های ماشین ابزار و تضمین سودهی  ، بسیار ضروری است.

بازرسی های معمولی باعث افزایش بهره وری ، افزایش زمان کار و در نهایت افزایش سود می گردد. خرابی های ناخواسته معمولا 5 برابر هزینه های طرح PMP به صورت سالیانه بیشتر هستند. تعویض قطعات ، زمان تلف شده برای تعمیر و عدم استفاده از ماشین ابزار ، هزینه های قطعات تعویضی ، هزینه تعویض و خدمات و بسیاری عوامل دیگر همه مواردی است که شما را برای استفاده از طرح PMP تشویق مینماید.

در بخش خدمات فن و مهندسی خاوران صنعت پاسارگاد سه نوع خدمات به عنوان PMP ارائه می گردد که متناسب با بودجه کارگاه های ماشین ابزار میباشد

1-      بسته طلائی : شامل چک لیست ، دقت ، تکرار پذیری و سلامت قطعات میباشد.

2-      بسته نقره ای : شامل کلیه خدمات و نیاز های تعمیراتی به غیر از موراد بند یک میباشد که شامل تعمیر و نگهداری قطعات سخت افزاری و نرم افزاری میباشد.

3-      بسته برنزی : شامل رفع نیاز های سطحی ماشین افزار به منظور رفع نیاز کارگاه های کوچک با درخواست هزینه کمتر میباشد.

هر کدام از موارد فوق به تفسیر در بخش خدمات فنی و مهندسی خاوران صنعت پاسارگاد قابل ملاحظه میباشد برای اطلاعات بیشتر می توانید با بخش خدمات خاوران صنعت پاسارگاد داخلی 2 تماس فرمایید.

 

 

این مقاله در بخش خدمات فنی خاوران صنعت پاسارگاد به منظور توسعه هر چه بیشتر صنعتگران ایرانی در خصوص نگه داری دستگاه های خود و درنتیجه افزایش بهره وری آنها ، تهیه گردیده است.

 استفاده از مقاله فوق با ذکر نام بلامانع میباشد. 

 

 جهت اطلاعات بیشتر با واحد فنی و پشتیبانی خاوران صنعت پاسارگاد تماس فرمائید. 

 

 

02138467000 داخلی 203

 

خانم شاهی

 

0901-8736743