به وبسایت شرکت خاوران صنعت پاسارگارد خوش آمدید
لوگوی خاوران صنعت

خاوران صنعت پاسارگاد

english-flagEN

شرکت ماز MAS kovosvit تولید کننده انواع فرز cnc ، تراش cnc و ... ،جمهوری چک

 

شرکت ماز MAS kovosvit تولید کننده انواع فرز cnc ، تراش cnc و ... ،جمهوری چک  

 

 

 

تاسیس شرکت ماز KOVOSVIT MAS به سال 1939 میلادی باز میگردد. در ماه دسامبر همان سال تولید اولین ماشین ابزار شروع شد. در همین دوران بود که برند MAS نیز شکل گرفت. همچنین به صورت هم زمان کارخانه ای در اسلواکی نیز احداث شد. از سال 1940 میلادی شرکت ماز سیستم های تولید ماشین ابزار خود نظیر ریخته گری را دار میباشد . در سال های بعدی اما تولیدات تارت ها ، اسپیندل های تراش و همچنین ساخت دریل های رادیال از Zlín به Sezimovo Ústí منتقل شد. در سال 1945 تولیدات ماشین های دریل با توسعه ی تدریجی وارد فرایند تولید شد. در بین سالهای 1941 تا 1942 تولید دوچرخه به عنوان محصولی جدید به سبد محصولات این شرکت اضافه شد.

 

 

 

در سال 1949 میلادی شرکت شرکت ملی Kovosvit Sezimovo Ústí  تاسیس شد. و در آن زمان 1700 پرسنل در شرکت مشغول به فعالیت بودند. در سال 1950 میلادی شرکت ماز وارد تولید ماشین های دریل و فرز افقی شد.  در همین زمان تولید ماشین های تراش اتوماتیک در دستور کار قرار گرفت. در سال 1960 میلادی با رشد و توسعه صنایع الکرونیک و دانش بیشتر در این زمینه ، ماشین های صنعتی دستی به شکل دستگاه کنترل عددی از نوع NC تبدیل شدند و شرکت ماز نیز این از پیشتازان این روند قرار گرفت. در سال 1980 شرکت MAS جنش موفقیت بین المللی خود را برگزار کرد و این مهم به دلیل دریافت جواز بسیار از جمله مدال طلایی در زمینه تجارت جهانی در Brno  و Leipzig . در سالهای بعد این نوع ماشین های کنترل عددی به شکل مرتب توسعه و ارتقاء یافتند.

 

تاریخچه :

 

 

در سال 1939 فضای این شرکت خریداری شد. در نهم ژوئن سال 1939 ساخت بنای تولیدی و اداری این شرکت آغاز شد. در بیستم دسامبر همان سال تولید ماشین ابزار فراهم گردید

در دهه ی 40 میلادی توسعه برخی ماشین های ابزار از جمله ماشین های دریل رادیال از سری VR2 , VR4 ,VR 6 , VR8 رقم خورد.

 

 

 

در دهه 50 میلادی تغییراتی در تنوع محصولات و توسعه ی آنها پدید آمد. از آن جمله میتوان به تولید و ساخت و فروش به بازار ماشین های دریل افقی سری HVF100 و ماشین های planer سری HD 31 پرداخت .

 

 

در دهه ی 60 میلادی ، تغییرات در جهت توسعه ماشین ابزار از نوع کارکرد نرم افزاری پدید آمد و با رشد و توسعه نرم افزار ها در بخش الکترونیک دستگاه های ساخت شرکت MAS نیز به نوع NC تبدیل شدند. در 19 مارچ سال 1969 میلادی اتش سوزی در طبقه ی سوم کارخانه اتفاق افتاد که بدین ترتیب در آگوست سال 1969 ساخت سالن جدیدی شروع شد. در سال 1967 ماشین های دریل NC از سری مدل VXR 50 توسعه یافتند.  در سال 1966 SPT 32 برند مدال طلایی و دیپلم افتخار از Leipzig و Brno تجارت جهانی شد.  

 

 

در دهه 70 میلادی توسعه ی ماشین های ابزار سریع تر و پر رنگ تر گردید. در سال 1971 ساخت و احداث بنای سالن سوم به اتمام رسید . همچنین ماشین های تراش انیورسال از سری SP 16  و SPT 32 NC ساخته شدند. در سال 1975 سری ماشین تراش SPT 16N برنده جایزه طلایی از Brno شد. در سال 1978 تولید دریل های سری VXD 100 CNC شروع شد.

 

 

در دهه 80 میلادی روند توسعه ی ماشین های ابزار گروه تولید MAS همچنان رو به رشد بود . به ترتیبی که ماشین های تراش سی ان سی مجهز به دو اسپیندل و تعویض ابزار خودکار در سری مدل های MCSY 50  و MCSY 80 در سال 1983 میلادی عرضه شد. در سال 1988 ماشین های تراش سری SPU 40 روانه بازار شد.

 

 

در دهه 1990 میلادی به عنوان دهه ی ساخت و نوسازی این شرکت بزرگ صنعتی شناخته می شود. روندی پویا به منظور توسعه ی زیر ساخت ها و فرایند تحقیق و توسعه ی ماشین ابزار . ماشین های سری MCV از نوع ماشین های سنتر عمودی فرز cnc و ماشین های تراش سری MASTURN معرفی شدند. در سال 1995 میلادی ماشین های فرز cnc سری MCV 500 , 750 ,1000 به تولید انبوه رسیدند . در سال 1999 ماشین های فرز سری  MCV 750 A رو نمایی شدند.

 

 

در قرن بیست و یک اما ، توسعه ای شگرف در پاسخگویی به نیاز مشتریان و همچنین توسعه بازار های هدف و افزایش سطح چشمگیر محصولات پدید آمد. ساخت ماشین های چند منظور در تولید قطعات خاص و حساس multi-axis machines در بین سالها بعد از 2000 میلادی محقق شد.

 

 

برند ماز MAS Kovosvit  در سالهای اخیر به طور قابل توجهی موقعیت خود را در بازار های صنعتی و مهندسی جهان تقویت کرده است و در حال حاضر پیشرو در تولیدات ماشین های ابزار چند منظوره در جمهوری چک است. تمرکز این شرکت بزرگ صنعتی بر توسعه و تولید ماشین های ابزار از نوع CNC است که سیستم های کنترل عددی با توانمندی های فنی و سخت افزاری بتوانند سخت ترین و پیچیده ترین قطعات را ماشین کاری نمایند. در ادامه شرکت ماز به طور فزاینده ای با افزایش بهره وری و کاهش هزینه های تولید به تقاضای بازار و مشتریان پاسخ داد. شرکت MAS Kovosvit نیز از بحران های اقتصادی جهانی نیز در امان نمانده است ! اما نقطه عطف رشد در سال 2011 میلادی بود ، زمانی که MAS Kovosvit از بحران خارج شد و موقعیت قرمز و خطرناک گذر کرد و بنابراین بر اساس نتایج اقتصادی شرکت ماز افزایش 35 درصدی سال به سال را در گردش مالی تایید کرد. از آن سال ، این شرکت شروع به سرمایه گذاری انبوه در تولید ، فناوری های نوآورانه ، بازسازی تاسیسات تولید ، از جمله امکانات اداری کرد. در سال 2017 میلادی سال نوآوری برای شرکت MAS بود از نمایشگاه مهندسی برنو ، یک مدال طلا را برای دستگاه Weldprint 5X به ارمغان آورد که امکان چاپ سه بعدی فلز و ماشین کاری را در یک فضا ، فراهم می کند و این مورد نتیجه ی همکاری نزدیک این شرکت با دانشگاه است.  همه گیری بیماری کووید-19 در سال 2020 کل جهان را تحت تاثیر قرار داد و بخش مهندسی یکی از مناطقی بود که بیشترین آسیب را دید. اقدامات ویروس کرونا تاثیر قابل توجهی بر عملکرد بسیاری از شرکت ها داشت که مجبور به ارزیابی مجدد استراتژی های خود و ایجاد برنامه های اقدام سریع شدند.  این وضعیت بی سابقه برای شرکت های گروه Kovosvit MAS از بین نرفته است. با وجود رکود قابل توجه در اقتصاد جهانی ، ماز موفق به ریخته گری 5000 تن چدن و تولید 94 دستگاه شد.

 

 

استراتژی کسب و کار در گروه MAS:

بازار های کلیدی فروش شامل جمهوری چک و همچنین کشور اسلواکی است. در خارج از کشور ، کشور های مشترک المنافع و همچنین مستقل (CIS ) شامل لهستان هستند.  توسعه مناطق فروش جدید و سایر فعالیت های بازار به سمت تقویت موقعیت در اتحادیه اروپا ، و بیشتر به هند ، چین ، ترکیه و ایالات متحده است. در روند صادرات و فرش تقریبا 20 در صد از فروش محصولات تولید این گروه 20 درصد به صنایع خودرو سازی ، 20 درصد به صنایع انرژی ، 50 درصد به سایر بخش های مهندسی اختصاص می یابد. بیش از یک سوم فروش این شرکت در بازار داخلی است. برای سال 2021 این شرکت فروش 1.35 میلیارد و همچنین سرمایه گذاری 60 میلیون کرون را محقق ساخته است.

 

در ایران به دلایل مختلف محصولات کشور چک در حوزه ی ماشین ابزار از گذشته نقش بسازی را ایفا کرده اند ، چه در تولیدات دستگاه های تراش شرکت ماشین سازی تبریز و چه در دریل های رادیال و یا ماشین های فرز و غیر .... در سال 1370 شمسی به بعد نیز با توجه به نیاز بازار و رشد ماشین های سی ان سی ماشین این برند چه به شکل نو و یا به شکل کارکرده در بازار ایران تامین شده اند.

تصویر زیر نمونه ی یک رادیال سری پیانویی است :

 

 

محصولات :

انواع مختلفی از دستگاه های تراش cnc یا قابلیت ها و توانمندی های مختلف ، ماشین های فرز cnc ، ماشین های فرز 5 محور و ...

 

 

 

منبع :

https://kovosvit.com/

 

 

مطالب فوق در واحد تحقیق و توسعه ی شرکت خاوران صنعت پاسارگاد ، تهیه و تنظیم گردیده است.

 

استفاده از مطالب فوق با ذکر نام مولف بلامانع میباشد.